中文Contact Us

Ms Zhang Yingchun

Updated: 2014-07-08

 

 

Name: Zhang Yingchun

 

Positions: Member of the Standing Committee of the CPC Changsha Municipal Committee, Vice Mayor

Responsibilities: be in charge of work concerning industry and informatization, labor and social security, industrial parks in development zone, work safety inspection, transportation, highways, maritime affairs, civil aviation, railway, electric power, communications, postal service, radio, ethnic issues, religion, foreign affairs, Hong Kong and Macao affairs, Taiwan affairs, secrecy, archives, and etc. ; responsible for contacts with trade unions, liaise with the federation of returned overseas Chinese and federation of Taiwan compatriots.

Resume:

1985/09-1988/07 Graduated from Xiangjiang Normal School, majoring in Chinese

08/1997-12/1999 Graduated from Central Correspondence School, majoring in foreign-related business and obtaining a college diploma

10/2002-06/2004 Studied Management of Public Utilities in Hunan Normal University, obtaining Bachelor of Management

09/2008-11/2010 Graduated from School of Commerce in Central South University, majoring in regional economics, obtaining Master of Regional Economics

07/1988-07/1991 Severed as a teacher of Datong Primary School in Furong District of Changsha

09/1991-01/1994 Chief Counselor, Secretary of the Youth League Committee and carder of Education Division of Education Bureau in Furong District of Changsha

07/1994-10/1994 Carder of the Youth League Committee in Furong District

01/1998-09/1998 Head of Propaganda Department of the Changsha Youth League Committee

09/1998-04/2001 Director of the Changsha Youth League Committee office

04/2001-08/2002 Member of Standing Committee of the CPC Ningxiang County Committee, Secretary of the outskirts of the CPC Niangxiang county Committee

08/2002-04/2006 Member of Standing Committee of the CPC Changsha Committee and Head of the Organization Department of Changsha County

04/2006-01/2007 Deputy Head of Yuhua District Government, and Acting Governor of Yuhua District in Changsha

01/2007-11/2008 Deputy Secretary of the CPC Yuhua District and Head of Yuhua District Government

11/2008-02/2012 Secretary of the CPC Kaifu District Committee in Changsha

02/2012- Standing Committee Member of the CPC Changsha Committee and Secretary of the CPC Kaifu District Committee

01/2013- Standing Committee Member of the CPC Changsha Committee and Vice Mayor of Changsha Municipal People's Government